A vinete, avagy az erdélyi padlizsánkrém és a zakuszka titkai

1024 576 a'la Brigitte

Szülőföldemen, Székelyföldön van két olyan étel, amit ha az év bármelyik időszakában megkíván az ember, akkor az pillanatok alatt ott tud teremni az asztalon, hiszen mindig van belőlük jó pár adaggal a fagyasztóban vagy a kamrában. Ez a két étel a vinete, azaz a padlizsánkrém és a zakuszka, amely leginkább az ajvárhoz hasonlít.

A barátaim teljesen odavannak ezekért az ételekért. Amikor megtudják, hogy épp ilyeneket készítek, teljesen megvadulnak, könyörtelenül beindul a nyáltermelésük, és szerintem táncoló padlizsánokkal álmodnak egész éjszaka. 🙂 Szóval, úgy érzem, hogy itt az ideje, hogy megosszam Veletek és egyben Velük is elkészítésüknek titkait.

Ennek a két szívmelengető ételnek a téli időszakra való bespájzolása nálunk mindig koraősszel történik, amikor a család férfitagjait elküldjük a piacra 20-30-40 kg padlizsánért, gogosért (pritamin paprikáért), lilahagymáért és paradicsomért.

Gyerekkoromban ez volt az év egyik legszórakoztatóbb családi eseménye, mert ilyenkor mindig egybegyűltünk valamelyik erdő szélén, patak vagy tó partján, vittünk kutyát-macskát, pálinkát, flekkent, miegymást, és ott sütöttük le a természet lágy ölében a tűz körül melegedve a sok padlizsánt. Mármint a „nagyok”, mert mi, gyerekek sokkal jobb elfoglaltságokat találtunk magunknak az erdőben, és csak a sült husi illatára szaladtunk vissza a tűzhöz farkaséhesen.

Szóval az erdélyi padlizsánkrém és a zakuszka lelkét az igazi tűz (nem bolti szén!) és a füst adja meg, na meg az a jó hangulat, ami végigkíséri a munkálatokat.

Idén is tartottuk magunkat a szokásokhoz, és bőségesen tettünk el padlizsánt és zakuszkát is a hideg napokra. Ezúttal viszont Magdi Mama (Ani nagymamám testvére) receptje alapján készítettük el, amit most szeretnék veletek megosztani.

A zakuszkához szükséges 6 kilógramm padlizsánhoz még 6-ot dobjatok hozzá, ha padlizsánkrémnek valót is szeretnétek eltenni! Megéri 😉

Szükséged lesz körülbelül 5 darab 0,72 literes, sterilizált befőttesüvegre vagy 10 kisebbre. Akkor ajánlom a nagyobbat, ha tudod, hogy egy kibontott üveg el tud fogyni 4-5 nap alatt.

Alapanyagok:

  • 6 kg padlizsán + 6 a padlizsánkrémnek (a nagyobbakat ajánlom)
  • 2 kg pritamin paprika
  • ½ kg lilahagyma
  • 1 l olaj (ajánlom a hidegen sajtolt napraforgó vagy repceolajat, mert egészségesebb, de a hagyományos is megteszi)
  • 250ml sűrített paradicsomlé
  • 3 babérlevél
  • 2 kk cukor
  • só és frissen őrölt bors ízlés szerint

Elkészítés:

  1. Mindenekelőtt tüzet kell gyújtani (ezért nem vállalom a felelősséget, de a zakuszka ízéért igen:)). Amint a lángok szelídebbek lesznek, fel lehet dobni a padlizsánokat a rácsra. Nyugodtan cirógathatják őket a lángok, mert attól csak még finomabb, füstösebb ízt kap majd. Míg sülnek, készíts elő egy tálat, ahol majd pihenhetnek, míg kihűlnek és kiengedik a kesernyés levüket! Akkor lesznek kész, amikor teljesen beesik minden oldaluk
  2. Konyhai robotgépben (vagy késsel) aprítsd össze a paprikát! Egy kis olajjal és a saját levében főzd meg teljesen
  3. A hagymát is a paprikához hasonlóan KÜLÖN készítsd elő! Aprítás, dinsztelés
  4. A padlizsánokról legkönnyebben bevizezett újjal tudod leszedni a héjukat, de semmiképp se tedd víz alá őket, mert kárba megy a finom füstös íz
  5. A megtisztított padlizsánokat kétféleképpen törheted össze: egy fából készült padlizsán vágóval vagy akár fakanállal (mert a fémtől bebarnulna), vagy pedig konyhai robotgépben.
  6. Egy nagy edényben önts össze mindent, add hozzá a babérleveleket, sót borsot, cukrot, paradicsomlét és lassú tűzön kevergesd, közben adagold hozzá az olajat, míg össze nem fő! HA VAN TÜRELMED! Ha nincs, akkor egy magasabb falú tepsiben keverj össze jó alaposan mindent (az olajat is) és tedd be a sütőbe 180 fokra kb. 1 ½ órára, hogy összeérjenek az ízek
  7. Adagold ki sterilizált borkánokba (így hívjuk a befőttesüveget :)), löttyints a tetejükre meleg olajat, hogy légmentesítsd, szorosan gumizz rá fóliát és csavard rá a tetejét, majd jól dunsztold be!

Melósnak tűnik és az is, de ha barátokkal vagy családdal csinálod, csak úgy röpül az idő a friss levegőn a sztorizgatások és nevetgélések közepette, ráadásul szuper emlék marad örökre.

Az erdélyi padlizsánkrém elkészítése sokkal egyszerűbb. A megtisztított padlizsánokat őröld le vagy potyold :), azaz zúzd össze fakanállal. Kis zacskókba adagolj annyit, amennyit úgy gondolod, hogy el tud fogyasztani a család egy alkalommal, majd fagyaszd le. Környezettudatosabb megoldásnak ajánlom, ha kisebb műanyag tárolódobozokban teszed be a fagyasztóba, mert azokat többször fel lehet használni.

Amikor megkívánod így készítsd el:

Olvassz ki egyet, apríts fel egy kisebb vörös vagy lilahagymát, majd keverj ki hozzá gyorsan házi majonézt, sózd, borsozd és jól dolgozz össze mindent! Kész is! Mennyei!

A házi majonéz receptje:

Egy tálban 1 darab tojássárgájához folyamatosan csorgatva keverj olajat fakanállal vagy kézi (nem elektromos) habverővel addig, míg jól meg nem vastagodik! A végén adj hozzá egy kis friss citromlevet és már mehet is a padlizsánhoz!

Annyira finom mindkét krém, hogy szerintem Magdi mama mostantól sokat fog csuklani… :)))

Szeretettel,

Brigi